phoca_thumb_s_ppnt1Poznański Park Naukowo - Technologiczny (PPNT) ma już 15 lat. To najstarsza tego typu jednostka w Polsce. Z okazji jubileuszu realizowany jest projekt INNO(MOTY)WACJE, promujący komercjalizację nauki. 4 i 5 października odbędzie się w Poznaniu konferencja poświęcona głównie działaniom parków naukowo-technologicznych.
PPNT powstał w ramach Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 15 lat wspiera proces komercjalizacji wyników badań naukowych w gospodarce oraz stymulacji rozwoju ekonomicznego Wielkopolski. W ramach PPNT działają pracownie, laboratoria i firmy z dziedziny chemii i technologii chemicznej, archeologii, informatyki, fizyki, geologii oraz nauk ekonomicznych.

Realizowany od czerwca 2010 r. do listopada 2011 r. projekt poznańskiego parku INNO(MOTY)WACJE jest skierowany głównie do środowiska akademickiego. Ma za zadanie zachęcić przedstawicieli środowiska naukowego do przenoszenia wyników swoich prac badawczych do rzeczywistości gospodarczej, wykształcić w nich postawy przedsiębiorcze i zaznajomić z regułami rynku. Ma także uświadomić przedsiębiorcom znaczenie współpracy z naukowcami i korzystania z ich badań.

 

W ramach projektu w dniach 4-5 października w Poznaniu odbędzie się jubileuszowa konferencja naukowa "INNO(MOTY)WACJE" Od inwencji do innowacji. Specjaliści z kraju i zagranicy będą mówić o roli parków technologicznych w budowie gospodarki opartej na wiedzy. W programie m.in. sesje pod hasłem: "Czy parki naukowo-technologiczne są potrzebne w XXI w?", "Czy między nauką i biznesem jest chemia?" oraz "Europejskie patenty na transfer wiedzy". Gościem honorowym konferencji będzie Luis Sanz, Dyrektor Generalny Międzynarodowego Stowarzyszenia Parków Naukowych (IASP). Opłata konferencyjna wynosi 250 zł.

 

Z inicjatywy PPNT na czterech wybranych uczelniach zostanie zorganizowana także Liga Transferu Wiedzy - cykl wykładów i warsztatów naukowych, których celem będzie przekazanie wiedzy dotyczącej roli nauki w rozwoju gospodarczym oraz podniesienie kwalifikacji w świecie biznesu. Szkolenia będą jednocześnie formą konkursu z zakresu komercjalizacji wiedzy, a zwycięzcy zostaną zaproszeni na wizytę studyjną do jednego z zagranicznych parków naukowych.

 

Z kolei działania podjęte w ramach "Misji gospodarczej" umożliwią wybranym uczestnikom projektu prezentację ofert podczas targów, a co za tym idzie, zdobycie klientów i pomoc w uruchomieniu własnego biznesu.

 

Więcej informacji o PPNT można znaleźć na stronie: http://www.ppnt.poznan.pl/

 

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->