dugopisSesja egzaminacyjna to gorący okres nie tylko dla studentów, ale i wykładowców, którzy w bardzo krótkim czasie muszą sprawdzić setki testów. Na szczęście, dzięki nowoczesnym technologiom, sesja nie musi już dla nich oznaczać długich nocy spędzonych na sprawdzaniu egzaminów. W XXI wieku mogą one być analizowane już w trakcie pisania! 

Mogli się o tym przekonać poznańscy studenci, którzy 16 grudnia 2011 roku, UAM, uczestniczyli w teście końcowym z Repetytorium z Algorytmiki i Programowania. Niezwykłość tego testu polegała na tym, że do jego wypełniania, zamiast zwykłego długopisu, studenci używali długopisu przyszłości - IC Pena.

Gdzie szukać nowoczesnych technologii jeżeli nie na wydziałach Informatyki? Tym razem XXI wiek wkroczył do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie studenci Informatyki mieli niecodzienną okazję zdawać test przy użyciu innowacyjnego długopisu IC Pen. Dzięki temu o wynikach egzaminu zdający dowiedzieli się tuż po jego zakończeniu. Zaoszczędziło to czas egzaminatora, a sami studenci nie musieli zmagać się ze stresem związanym z oczekiwaniem na wyniki.

Sam egzamin trwał godzinę i składał się z 18 pytań. Gdy student wypełnił arkusz i zaznaczył kratkę z napisem „zakończ test”, udzielone przez niego odpowiedzi zostały od razu zweryfikowane
przez komputer, a wykładowca już po chwili mógł go poinformować o osiągniętym wyniku. Egzaminator oszczędził tym samym mnóstwo czasu, który musiałby poświęcić na sprawdzenie testu
w tradycyjnej formie. 

Innowacyjne rozwiązanie dla szkół

IC Pen to nowoczesne urządzenie, które stanowi doskonałe rozwiązanie dla szkół i wszystkich miejsc, gdzie są zdawane testy i egzaminy pisemne, gdyż znacząco przyśpiesza proces ich
analizowania i poprawiania. Dzięki niemu:
•  Student/uczeń natychmiast uzyskuje swój wynik i nie musi czekać aż ktoś sprawdzi jego pracę, gdyż robi to automatycznie komputer.
•  Nauczyciel/wykładowca natychmiast po oddaniu pracy może wystawić ocenę, bez żmudnego sprawdzania wyników i długiego poprawiania prac.
Dodatkowo IC Pen posiada funkcję rozpoznawania pisma, co może znacznie ułatwić nauczycielom sprawdzanie prac pisemnych ich uczniów.

Jak to działa?

Tajemnica IC Pena tkwi w specjalnie zakodowanym papierze, pokrytym siecią kropek. Aby go pozyskać wystarczy zwyczajny, biały papier biurowy oraz drukarka laserowa o rozdzielczości 600 dpi. Kiedy IC Pen zaczyna na nim pisać, zamontowana w długopisie kamera zostaje automatycznie uruchomiona. W tym samym momencie rozpoczyna się sczytywanie znajdujących się na kartkach mikroskopijnych kropek. W ciągu każdej sekundy pisania powstaje kilkadziesiąt klatek, które pozwalają na bieżące rozpoznanie położenia długopisu, a tym samym odczytanie pisanego tekstu.

IC Pen to urządzenie, którym można pisać dokładnie tak samo jak zwykłym długopisem, a dodatkowo wszystkie dane napisane na papierze zostają zapisane w pamięci wewnętrznej IC Pena. Jednak IC Pen ma do zaoferowania jeszcze więcej! Po wgraniu do jego procesora odpowiednich aplikacji nasz długopis będzie bogatszy o wiele dodatkowych funkcji. Będzie mógł m.in. rozpoznawać pisany tekst, tłumaczyć go, czy (o czym przekonali się poznańscy studenci) na bieżąco weryfikować wyniki pisanego testu.

IC Pen można określić jako długopis bardzo osobisty. Każdy egzemplarz jest bowiem wyposażony w unikatowy numer ID, który umożliwia identyfikację autora tekstu nawet wtedy, gdy za pomocą kilku urządzeń zapiszemy tę samą kartkę. Warto dodać, iż długopisy cechuje pełna programowalność, więc można je dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika. 
Więcej informacji o możliwościach cyfrowego długopisu IC Pen można znaleźć pod adresem: www.icpen.pl.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->