W roku 2010 Wydział Fizyki Technicznej otrzymał środki z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na realizację tzw. kierunku zamawianego. W każdym roku akademickim podczas studiów I stopnia piętnastu najlepszych studentów otrzymywać będzie miesięczne stypendium naukowe w wysokości 1000 zł.
 
"Kierunki zamawiane" to specjalny program zwiększania liczby studentów na kierunkach strategicznych dla rozwoju gospodarki kraju, realizowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego od 2008 roku. Z przeprowadzonych badań wśród przedsiębiorców, urzędów pracy i z prognoz GUS wynika, że za 5 lat brakować będzie w Polsce nawet 75 tys. absolwentów kierunków technicznych, matematycznych i przyrodniczych (źródło: MNiSzW).
 
Wydział Fizyki Technicznej Politechniki Poznańskiej otrzymał wsparcie finansowe na prowadzenie kierunku Fizyka techniczna w ramach projektu "Kadra dla potrzeb nanoinżynierii materiałowej" Programu Operacyjnego "Kapitał Ludzki". Projekt realizowany jest wspólnie z Wydziałem Budowy Maszyn i Zarządzania.
 
Program studiów na kierunku Fizyka techniczna umożliwia zdobycie inżynierskiej wiedzy praktycznej i przygotowanie teoretyczne uwzględniające zmiany i potrzeby współczesnego rynku pracy, co zwiększa możliwości atrakcyjnego zatrudnienia naszych absolwentów. Mocną stroną programu jest szeroko rozumiana interdyscyplinarność, jak również silny związek pomiędzy kształceniem studentów i pracami badawczymi realizowanymi na Wydziale Fizyki Technicznej. Pozwala to na prowadzenie pracowni specjalistycznych i realizację prac inżynierskich oraz magisterskich bezpośrednio w laboratoriach naukowych pod kierunkiem specjalistów w danej tematyce, co powoduje, że prace dyplomowe realizowane są na wysokim poziomie.
1140088794 
Student podczas studiów poznaje różne techniki wytwarzania nanostruktur (ultra-cienkich warstw, nanodrutów czy kropek kwantowych), modyfikacji powierzchni oraz manipulacji cząsteczkami i atomami. Poznaje również metody badawcze umożliwiające charakteryzację właściwości fizycznych materiałów o zredukowanej wymiarowości, m.in. skaningową mikroskopię próbnikową (STM i AFM), spektroskopię mikro-Ramana, spektroskopię Brillouina, LEED/Auger i EPR. Materiały o zredukowanej wymiarowości charakteryzują się najczęściej innymi właściwościami niż materiały lite, co otwiera wiele możliwości w zakresie wytwarzania tzw. materiałów funkcjonalnych, które znajdują coraz szersze zastosowania m.in. w nanoelektronice. Lepsze poznanie struktury materiałów w skali nanometrowej, wzajemnych relacji pomiędzy ich budową i właściwościami, pozwala na opracowywanie i zastosowanie zupełnie nowych technologii, co ma znaczący wpływ na rozwój gospodarki i ochronę środowiska
Na kierunku Fizyka techniczna studenci mają do wyboru następujące specjalności kształcenia: 1. Nanotechnologie i materiały funkcjonalne 2. Symulacje komputerowe 3. Techniki laserowe i aparatura pomiarowa
 
Oprócz stypendiów dla najlepszych studentom Fizyki technicznej zaoferowany zostanie bogaty program zajęć dodatkowych:
 
ZAJĘCIA WYRÓWNAWCZE 
Umożliwiające zaaklimatyzowanie się na studiach oraz wyrównujące szanse w zdobywaniu wiedzy. Przedmioty objęte programem to: fizyka, matematyka i informatyka. ZAJĘCIA DODATKOWE 
 
- Wykłady specjalistów z ośrodków badawczo-rozwojowych oraz branży przemysłowej o dużym doświadczeniu, prezentujący funkcjonowanie danego ośrodka lub zakładu i pracę inżynierów, a także rzeczywisty proces produkcyjny i doświadczenia w pracy w przedsiębiorstwie produkcyjnym
 
- Wykłady na temat autoprezentacji, umożliwiające nabycie umiejętności komunikacyjnych, poprawy wizerunku, nabycie umiejętności poruszania się na rynku pracy itp.
 
- Techniki wytwarzania i charakteryzacji materiałów funkcjonalnych
 
- Inżynieria Materiałowa w skali nanometrowej - metody obrazowania i modyfikacji materiałów w nanoskali za pomocą technik skaningowej mikroskopii próbnikowej
 
- Nanomateriały i Nanotechnologie - nowoczesne technologie i materiały stanowiące przyszłość wielu gałęzi gospodarczych
 
- Budowa aparatury badawczej 
 
WIZYTACJE W OŚRODKACH BADAWCZO-ROZWOJOWYCH ORAZ W BRANŻOWYCH ZAKŁADACH PRODUKCYJNYCH Celem poznania systemów produkcji i odniesienia zdobytej wiedzy teoretycznej do jej zastosowania w praktyce. Proponowane miejsca wizyt:
 
- Instytut Materiałów Elektronicznych w Warszawie 
 
- Institute for High Perfomance Microelectronics, Frankfurt n. Odrą, Niemcy
 
- Fabryki wyświetlaczy w Piasecznie i w Toruniu
 
- PREVAC - wiodący na świecie producent aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej do badań w warunkach wysokiej i ultra wysokiej próżni. 
 
UDZIAŁ W TARGACH BRANŻOWYCH 
 
- Targi Metalforum w Poznaniu
 
- Targi branżowe w Niemczech np. INTEC - Branżowe Targi Technik
 
Produkcyjnych, Obrabiarek i Maszyn Specjalnych
 
- Targi Lipskie (luty/marzec 2012) na których prezentowane są najnowsze zdobycze techniki
 
- Nanotec Europe w Berlinie (wrzesień 2011,2012, 2013)
 
- Exhibition Micromachine/MEMS we Franfurcie (czerwiec 2011, 2012, 2013)
 
PŁATNE STAŻE PO 3 ROKU STUDIÓW
 
Studia kończą się wykonaniem pracy dyplomowej inżynierskiej lub magisterskiej (w przypadku kontynuacji na studiach II stopnia) z zakresu wytwarzania, modyfikacji i charakteryzacji nanostruktur i powierzchni, biomateriałów oraz przyszłościowych metamateriałów i materiałów fotonicznych.
 
Gruntowna wiedza w zakresie podstaw technologii wytwarzania nanostruktur oraz ich charakteryzowania, a także umiejętności praktycznego jej stosowania, umożliwiają absolwentowi twórczą pracę w ośrodkach naukowo-badawczych i w przemyśle, a także zakładanie i prowadzenie własnych przedsiębiorstw high-tech.
 
Więcej informacji o realizowanym projekcie znajduje się na http://nanoinzynieria.put.poznan.pl/tst/nanoinzynieria.php?St=Idea
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->