public speakingCzerwone od oklasków ręce, owacje na stojąco i okrzyki radości towarzyszyły nieprzerwanie Mistrzostwom Europy w Przemawianiu Publicznym w Poznaniu. Zwyciężył Hiszpan Jorge Crespo, który będzie reprezentował nasz kontynent w mistrzostwach świata. Znamy już także wyniki tej konkurencji w języku polskim. Na wydarzenie przyjechali najlepsi mówcy z całego świata przedstawiając najbardziej aktualne metody efektywnych wystąpień i aktywnego słuchania.


Dobry mówca musi przede wszystkim zmieścić się w wyznaczonym czasie (min. 4:30 max. 7:30 minut).
Podczas mistrzostw oceniana jest:
- struktura wypowiedzi,
- czytelność przekazu,
- mowa ciała.

Ważna jest też wokalizacja, gramatyka oraz płynność wypowiedzi, czyli unikanie tzw. ”jęków namysłu” np.: "yyyyyy", "eeeee" między słowami.

Na mistrzostwa i towarzyszącą im konferencje przyjechało prawie pół tysiąca osób z całej Europy: finaliści mistrzostw świata, profesjonalni trenerzy przemawiania publicznego, fascynaci i amatorzy sztuki komunikowania.

Mistrzostwa w Przemawianiu Publicznym w języku polskim wygrał Mateusz Tuński, aplikant w kancelarii prawnej z Wrocławia wygłaszając swoją mowę: "winny, czy niewinny". Z kolei Hiszpan Jorge Crespo dzięki zwycięskiemu wystąpieniu "The Shot" będzie reprezentował Europę w mistrzostwach świata w Orlando na Florydzie.

- Nawet bardzo doświadczony mówca może, a nawet powinien odczuwać tremę przed wystąpieniami – mówi Mark Hunter Mistrz Świata w Przemówieniach Publicznych z 2009 roku – ważne jest nie tylko to, co dzieje się na scenie, ale także przed nią. Dobrze przygotowana przez spikera publiczność powinna rozgrzać mówcę brawami i okrzykami. Dodaje mu to pewności siebie i przekonania, że mówi do osób, które są gotowe słuchać.

- Jednak w pracy, a nawet w domu nie zawsze mamy do czynienia z aktywnymi słuchaczami – wspomina Monika Kasprzyk główna organizatorka konferencji – podczas takich wydarzeń i spotkań Klubów Toastmasters uczymy się, w jaki sposób wciągnąć słuchaczy w swoją historię i jak aktywnie słuchać.

Podczas części warsztatowej można było dowiedzieć się jak: praktykować medytacje dla lepszego zrozumienia drugiej osoby, w jaki sposób kompleksowo przygotować się do wygłoszenia mowy, czy też jak sprawnie moderować spotkania biznesowe i towarzyskie.

- Dobry warsztat to interaktywny warsztat. Prelegent nie może tylko stać za mównicą i przerzucać slajdów, ale przekazując wiedzę powinien snuć historię, której bohaterami są uczestnicy danego treningu - mówi Anna Mielcarek członek Toastmasters International – tak właśnie było podczas konferencji, tak jest na organizowanych przez Toastmasters spotkaniach.

Na spotkania Toastmasters może przyjść bezpłatnie każdy bez względu na umiejętności oratorskie, czy wykonywany zawód. Spotkania odbywają się już w ponad 20 miastach w Polsce i prowadzone są zarówno w języku angielskim, jak i polskim.

Wyszukiwarka klubów dostępna jest pod adresem: www.toastmasters.org.

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->