wsus9 stycznia 2013r. w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych odbyła się debata oksfordzka, zorganizowana przez studentów III roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Głównym pytaniem postawionym zaproszonym gościom było: Komu potrzebni są dziennikarze i absolwenci komunikacji społecznej? Specjaliści i praktycy nie zawiedli burzliwą dyskusją.
Dr Agnieszki Woch-Juchacz, prorektor WSUS:
-„Jeżeli praktyk nie ma wiedzy teoretycznej to jest dyletantem, takich ludzi na rynku pracy nie chcemy bo prędzej czy później rynek pracy to weryfikuje.”
-„To jak państwo potraficie korzystać z umiejętności miękkich to jest wasz atut na rynku pracy.”
Bogumiła Frąszczak, dyrektor CDZiM- współorganizator:
-„Najważniejsze jest żeby wiedzieć, jaki się ma system wartości i na poziomie tego systemu wartości wybierać swój przyszły zawód.”

Tomasz Mysłowski, specjalista- dział kadr WUW:
-„Warto poświęcić trochę własnego działania na to, żeby czymś się wyróżnić w tłumie kandydatów na dane stanowisko.”
-„Bardzo istotne jest uzupełnianie swojej wiedzy, nie ograniczanie się tylko do kierunku, który państwo studiują. Warto uzupełnić wiedzę o wiedzę specjalistyczną, która pozwoli wypowiadać się w charakterze ekspertów.”
Jarosław Wieczorek, menedżer w firmie międzynarodowej:
- „Na pytanie: czy jest praca? Odpowiadam zdecydowanie jest. I ta praca zależy tylko i wyłącznie od was samych. Państwo reprezentujecie instytucje, projekty, organizacje, które dadzą wam narzędzia do zdobywania tej pracy, lepiej lub gorzej, ale wszystko zależy od was samych. Zdobywania doświadczeń, sprzedawania się [...] Można sprzedawać produkty, ale przede wszystkim za każdym razem sprzedajemy siebie.”
Dr inż. Maciej Szafrański, kierownik projektu Wielkopolski system monitorowania i prognozowania:
-„W ramach dziennikarstwa i komunikacji społecznej będą powstawać coraz liczniejsze specjalizacje a osoby z wyksztalceniem w tych kierunkach będą musiały oprócz tradycyjnych kompetencji dysponować coraz większą liczbą kompetencji dodatkowych w tym technicznych.”

-„Państwa rola będzie coraz większa w przekazywaniu informacji, często też za pomocą technologicznych rozwiązań, a więc jesteście siłą rzeczy skazani na to żeby obudować się technologią.”


Beata Grudzińska, NFDK Wielkopolskie Forum:
- „ Systemy rekrutacyjne tworzone przez technokratów, nie są absolutnie przygotowane do tego, żeby łowić talenty. Są to systemy zero jedynkowe, które nie pozwalają na stwierdzenie czy potrafisz robić to, co deklarujesz w swoim liście motywacyjnym, nie pozwalają na wyłapanie tego, co jest rzeczywistym, waszym osobistym doświadczeniem.”

Debata potwierdziła postawioną tezę, że absolwenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej są potrzebni na rynku pracy. Każdy może dostać wymarzoną pracę, należy jednak zaoferować i pokazać, że mamy coś, czego potrzebuje potencjalny pracodawca. Trzeba również działać, a nie czekać aż ktoś nas znajdzie. Ważną kwestią poruszoną na spotkaniu były również różnice kulturowe i obce języki. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że poznanie i zrozumienie różnic kulturowych jest kluczem do sukcesu w pracy z ludźmi z różnych kontynentów. Wsiądźmy do najszybszego pociągu i jedźmy prosto do celu.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->