plakat Kolejna edycja międzynarodowej imprezy kulturalnej- Noc Muzeów, odbędzie się w Poznaniu w nawiązaniu do idei odzyskiwania pamięci o „utraconych.” Poznańskie muzea pokażą zbiory dotyczące nieistniejących miejsc, zapomnianych ludzi, odzyskanych od zniszczenia przedmiotów z przeszłości, ale nie tylko. Poznańska Noc Muzeów daje możliwość zobaczenia tego, co w natłoku codziennych spraw nam umyka.


Hasło tegorocznej edycji to kontynuacja i rozwinięcie projektu Muzeum Utraconych, stworzonych przez Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR wspartej patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt będzie miał swoją oficjalną premierę w kilku miastach Polski. W Poznaniu  projekcja odbędzie się na Placu Wolności o godzinie 22.30 i będzie połączona z oficjalnym otwarciem, w którym weźmie udział Prezydent Miasta Poznania- Ryszard Grobelny oraz Prof. UAM dr hab. Wojciech Suchocki - Dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu. 
 
Tegoroczny program imprezy jest bardzo bogaty i różnorodny ze względu na szereg nowych miejsc, które przyłączyły się do akcji. Instytucje kulturalne oprócz udostępnienia swoich stałych wystaw i pokazów, przygotowały wiele specjalnych atrakcji. Nie sposób być tego wieczoru we wszystkich miejscach, ale nie to jest celem Nocy Muzeów. Chodzi o to, by spędzić czas w wyjątkowych okolicznościach i w ten niezwykły sposób spędzić swój czas wolny. Każdy ze zwiedzających znajdzie coś dla siebie. Zarówno dzieci jak i dorośli mają szansę doświadczyć wielu ciekawych pokazów, warsztatów oraz prelekcji i w ten sposób zapewnić potrzebę uczestnictwa w Kulturze.

W tegorocznej edycji udział bierze 25 instytucji kulturalnych. Muzea otwierają swoje zbiory o  godzinie 17 w sobotę 18 maja, zwiedzanie potrwa do 1 w nocy.  Dokładny program znajduje się na stronie Nocy Muzeów, ale warto przybliżyć kilka najciekawszych propozycji.

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego zaprezentuje fragment kroniki filmowej z 1946 roku ukazującą zrabowane przez niemieckich okupantów dzieła należące do polskiego dziedzictwa kulturowego. Muzeum przygotowało także ciekawe warsztaty skierowane zarówno do dzieci ( „Sito sztuki- Fascynujący Świat Roślin) oraz całych rodzin ( „Utracone Zabawy”). Odbędą się także spotkania z publicznością dotyczące przedmiotów, które wyszły już z użytku, mające przybliżyć styl życia dawnych Polaków.
 
Muzeum Etnograficzne proponuje prezentacje zbiorów utraconych przed II Wojną Światową. Zorganizowane będą także warsztaty z zakresu rękodzielnictwa. Muzeum w ten sposób chce przypomnieć o formie zapominanego dziewiarstwa jakim jest hafciarstwo i zawód hafciarki. Oprócz tego, można będzie samemu stworzyć ciekawy materiał jakim jest filc. Prowadząca  warsztaty przypomni dawne techniki jego wytwarzania, a uczestnicy będą mogli  go wykorzystać do stworzenia przedmiotów użytkowych. Ponadto, pani Barbara Kostuch poprowadzi zajęcia manualne z etnobiżuterii- każda osoba marząca o naszyjniku z zębów rekina będzie miała niepowtarzalną szansę, by go zrobić. Instytucja przygotowała jeszcze kilka innych ciekawych propozycji.

Osoby zainteresowane historią Poznania, zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Historii Miasta Poznania, znajdującego się w Ratuszu na Starym Rynku. Będzie można obejrzeć dawny Poznań na zbiorach fotografii pokazanych na slajdach oraz stare wnętrza Muzeum w powiększeniu. Publiczności zostanie zaprezentowany po raz pierwszy od zakończenia renowacji portret Generała Michała Sokolnickiego. Wystawione zostaną obrazy związane z generałem, a także inne dzieła autorstwa Jana Gładysza.

Dużym zainteresowaniem już teraz cieszą się atrakcje przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Instytucja zorganizowała bowiem wieczór pod hasłem: ”Dzieciństwo w PRL-u”, czyli coś odświeżającego pamięć dla starszych i coś odkrywczego dla młodszych. Będzie można m.in. zobaczyć pokaz bajek okresu PRL-u i wydawnictwa  dziecięce z tych czasów. Odbędą  gry i zabawy plenerowe na terenie oddziału oraz gry planszowe z rodem z Polski Ludowej. Noc Muzeów to także niepowtarzalna szansa by zapoznać się z innymi archiwami IPN oraz pracą samego Instytutu.

Noc Muzeów w swojej idei ma zacieśniać na nowo więź między publicznością a muzeami. Fenomen popularności tej imprezy bierze się z jej unikalności i faktu, iż jest całkowicie darmowa. Współczesny styl życia często powoduje, że przedkładamy poszerzanie swoich kulturowych horyzontów na dalszy plan.  Uczęszczanie do instytucji oferujących spektakle sceniczne i koncerty takich: jak teatry i filharmonie, prowadzących działalność wystawienniczą - muzea i galerie sztuki lub oferujących różnorodne imprezy, jest jedną z podstawowych informacji o tzw. konsumpcji oferty kulturalnej, czyli uczestnictwie w kulturze instytucjonalnej. Wyniki badań dla TNS OBOP z 2011 roku* pokazują smutną prawdę- niespełna 20 % Polaków odwiedza muzea raz na 2-3 miesiące, co w porównaniu do innych krajów europejskich czyni nas narodem mało przywiązującym wagę do kultury.

 
Zapraszamy do zapoznania się z programem festiwalu na stronie noc-wmuzeum.pl oraz stronach poszczególnych instytucji.

* Źródło: http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/kts_kultura_w_2011.pdf 
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->