juwe_poznanDzisiaj rozpoczyna się najbardziej wyczekiwane wydarzenie związane z życiem studenckim, które mocno zakorzeniło się w kalendarzu kulturalnym miasta Poznania. Juwenalia to wielka impreza masowa, łącząca wszystkie poznańskie uczelnie w jeden barwny i rozbawiony tłum.


Dla osób, które nie mogły doczekać się juwenaliowej zabawy, Żywiec przygotował Arcybifor przed juwenaliami. Wczoraj na scenie poznańskiego klubu Eskulap pojawili się: DJ Eprom, The Shipyard i Fox. Niekwestionowaną gwiazdą wieczoru był zespół Łąki Łan, który swoją niesamowitą energią nie pozwolił publiczności na chwile wytchnienia. Artystów poprzebieranych za łąkowe stworzenia, można było zobaczyć również na zeszłorocznej edycji juwenaliów, na której porwali publiczność swoim żywiołowym występem.

Prawdziwa impreza dopiero się rozpocznie. Dzisiaj o godzinie 16.30 z placu Mickiewicza wystartuje barwny, roześmiany Juwenaliowy Pochód. To manifestacja obecności ponad 140 tysięcy studentów. Ten tradycyjny dla święta studenckiego event zapoczątkuje oficjalne przekazanie kluczy miasta przez pana Prezydenta Poznania- Ryszarda Grobelnego. Każda uczelnia walczy o tytuł najlepiej przebranej. W tym roku motywy przewodnie to m. in karnawał w Rio, Pin Up, Gwiezdne Wojny,Farma. Specjalna komisja ustawiona na podwyższeniu przed ds. Hanka przy Al. Niepodległości wyłoni zwycięską uczelnie oraz wyróżniającego się z tłumu przebierańca, któremu przyzna nagrodę indywidualną. Studenci przejdą do miejsca odbywania imprezy, czyli stadionu AZS przy ul. Cichej.

W tym roku, na uczestników czekają dwie sceny. W związku z coraz liczniejszą grupą fanów muzyki elektronicznej, organizatorzy wyszli im naprzeciw i stworzyli z kontenerów Music Box. Strefa muzyczno-chilloutowa, w której na leżaczkach i pufach będzie można sobie przysiąść i odpocząć przy dźwiękach serwowanych przez DJ-ów. Fani piłki nożnej będą mogli obejrzeć finał Ligii Mistrzów na specjalnie ustawionym telebimie.

Juwenalia poznańskie mają przydomek „festiwal muzyczny” nie bez przyczyny. Na dużej scenie przez kilka lat wystąpiła cała czołówka polskich artystów. Koncerty przyciągają rzesze osób, nie tylko z Poznania i nie tylko studentów. Wysoki poziom występów, fenomenalna publiczność to cechy charakteryzujące ten event. W tym roku będzie można zobaczyć i posłuchać takich artystów jak: Zgon, Defreezer, Brodka, Big Cyc, Acid Drinkers Bracia Figo Fagot, Vienio, Jamal, Gooral i innych. Koncerty startują każdego dnia o godzinie 19.00

Jednym z zespołów, który został wybrany przez studentów jest skład Bracia Figo Fagot. Ich kontrowersyjne teksty dotyczące Romów stały się obiektem protestów środowisk akademickich oraz organizacji romskich. Początkowo organizatorzy juwenaliów nie chcieli ugiąć się przed naporem krytyki oraz możliwością oskarżenia ich o propagowanie rasizmu, dlatego iż bronili wyboru braci studenckiej jako tkanki społecznej wolnej od cenzury. Bracia Figo Fagot to zespół zawierający w swojej twórczości treści prześmiewcze. Sami artyści nie widzieli żadnego problemu w swoich tekstach, gdyż jak sami mówią- uprawiają pastiż i parodię. Takie wytłumaczenie nie wystarczyło środowiskom romskim i dlatego też zaistniała potrzeba uzyskania konsensusu w tej sprawie. Bracia Figo Fagot wystąpią, ale nie zagrają problematycznych utworów. Oprócz nich wystąpi czeski zespół romski grający hip-hop- Gipsy CZ.

Ważne informacje:

-Wejście dla STUDENTÓW jest bezpłatne za okazaniem legitymacji i bramki dla nich są od ulicy Pułaskiego
-Wejście dla NIESTUDENTÓW jest płatne i wynosi 20 złotych na dzień (15 w przedsprzedaży oraz 45 za cały festiwal. Te osoby wchodzą wejściem od ul. Cichej, gdzie wymieniają bilet na opaskę.
-Warto zapoznać się z regulaminem organizatora. Na teren imprezy nie można wnosić żadnych napojów oraz jedzenia, alkoholu, środków odurzających, broni i innych przedmiotów niebezpiecznych. Osoby mające sądowy zakaz uczestniczenia w imprezie masowej oraz utrudniającej identyfikacje ochrona ma obowiązek nie wpuścić na teren imprezy. 
-Co roku ginie duża ilość różnego typu rzeczy. Na terenie znajduje się punkt rzeczy znalezionych, warto mimo wszystko uważać na swoją własność, szczególnie tą o dużej wartości.
-Piwo, napoje oraz jedzenie można nabyć w stoisku gastronomicznym. Najpierw jednak należy wymienić pieniądze na żetony, które obowiązują w transakcji. 
-Żeby uniknąć ścisku przed bramkami wejściowymi, należy wejść na teren festiwalu nie na moment przed rozpoczęciem koncertu danego artysty, ale 10 minut wcześniej. Będzie można w ten sposób uchronić się przed sytuacją z zeszłego roku, gdy przed koncertem zespołu Coma, tłum napierał na bramki tak mocno,że powstał niebezpieczny zator.

juwe


Zapraszamy na to wydarzenie. Chociaż pogoda zapowiada się w kratkę, to mamy nadzieję że nie popsuje to nastrojów i spotkamy się na stadionie AZS-u podczas czterodniowego święta studentów!

 
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->