Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. St. Staszica w PilePaństwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. St. Staszica w Pile zaprasza na kolejną już edycję Festiwalu Nauki, który nie tylko pomoże Wam zrozumieć zawiłości świata nauki, ale również przybliży historię oraz kulturę naszych południowych sąsiadów.

Pięć dni festiwalowych atrakcji Uczelnia rozpocznie mocnym akcentem słowacko-czeskim: spotkanie z wykładowcami słowackiego Uniwersytetu Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy, wystawa Janosik. Od rzeczywistości do legendy, organizowana przez Instytut Słowacki w Warszawie, a na koniec prawdziwy rarytas – spotkanie z Mariuszem Szczygłem – dziennikarzem, wyjątkowym autorem tłumaczonych na wiele języków europejskich, książek o tradycji i współczesności Czech m.in.: "Gottland", "Zrób sobie raj", "Laska nebeska" i wielu innych (pierwsza z nich zdobyła Europejską Nagrodę Literacką 2009 oraz Nike Czytelników 2007; została także książką roku Warszawskiej Premiery Literackiej). Mariusz Szczygieł to także Dziennikarz Roku 2013, a więc laureat Grand Press – najważniejszej nagrody polskich mediów.

W kolejnych dniach m.in. spotkanie z twórczością Jana Saudka - światowej sławy mistrza fotografii, "Człowieka który swoją fotograficzną, fantasmagoryczną szczerością urzekł cały świat"! PWSZ w Pile przybliży twórczość mistrza dzięki wystawie reprodukcji jego prac oraz projekcji filmu pt. Jan Saudek – Praska wiosna 1990.

Gościem Festiwalu będzie także Leszek Mazan – dziennikarz i publicysta, który zasłynął licznymi książkami o Krakowie, Pradze, Austro-Węgrzech i przede wszystkim – o Szwejku. Był w latach 1978- 1985 kierownikiem oddziału PAP w Krakowie, potem jej korespondentem w Pradze, redaktorem Przekroju (1974 - 2000) i prowadzącym program telewizyjny Pegaz w roku 2004.

Organizacji festiwali od początku przyświeca chęć dowiedzenia, że nauka jest wszędzie. Dlatego, oprócz warsztatów i wykładów otwartych, odbędą się także rozmaite pokazy fizyczne (m.in.: fizyka jądrowa, świat niskich temperatur, odnawialne źródła energii, złudzenia optyczne), chemiczne (spacer po alchemicznej komnacie), medyczne, warsztaty językowe, cyfrowe zabawy z fotografią i wiele innych atrakcji, pokazujących, że skomplikowany świat nauki można wyjaśnić w nieskomplikowany, a jednocześnie atrakcyjny i inspirujący sposób.

Wszystkie festiwalowe informacje znaleźć można na stronie www.festiwal.pwsz.pila.pl
VIII Festiwal Nauki w PWSZ w Pile
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->