W poniedziałek i wtorek (23-24 marca) w poznańskim Collegium Historicum będzie można posłuchać wykładów wybitnego archeologa dr Corneliusa Holtorfa z Departmentu Nauk Humanistycznych, Uniwersytetu w Kalmarze w Szwecji. Spotkania organizuje Instytut Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dr Holtorf jest uważany za prekursora nowego podejścia w metodologii archeologii, obok dr Iana Hoddera czy dr Christophera Tilleya. 

Poniedziałkowy wykład "Archaeology as popular culture" rozpocznie się o godz. 17.15 w sali 424 w Collegium Historicum przy ul. Św. Marcin 78., a wtorkowe spotkanie - "The Archaeology of Zoos" - zacznie się o godz. 9.00, w tej samej sali. 

Holtorf studiował archeologię, etnologię i antropologię fizyczną w Tybindze, Reading i Hamburgu. Zajmują go różnorodne zagadnienia z pogranicza socjologii, antropologii i etnologii w kontekście archeologii. W Hamburgu obronił pracę magisterską na temat współczesnego kontekstu stanowisk megalitycznych. W 1998 roku w Lampeter na Uniwersytecie Walijskim uzyskał tytuł doktora nauka humanistycznych. W latach 1998-99 rozpoczął dwa projekty badawcze - w Monte de Igreja w południowej Portugalii, który trwa nadal i Monte Polizzo na Sycylii (zakończył się w 2000 roku). Od 1999 do 2002 roku wykładał na Wydziale Archeologii na Uniwersytecie w Cambridge. 

W 2002 roku uzyskał dwuletnie stypendium Marie- Curie ufundowane przez Komisję Europejską, które odbył w Sztokholmie w Riksantikvarieambetet. W latach 2005-2008 wykładał na Wydziale Archeologii i Historii Starożytnej w Lund. Od 2008 jest profesorem i wykładowcą archeologii na Wydziale Humanistycznym w Kalmarze. Stale współpracuje z European Journal of Archaeology. Uważany jest za prekursora nowego podejścia w metodologii archeologii, obok dr Iana Hoddera czy dr Christophera Tilleya. 

źródło: PAP - Nauka w Polsce
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->