Wspólnym wysiłkiem, filia nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu wzbogaciła się o pokój terapeutyczny dla dzieci. Miejsce wyprofilowano dla najmłodszych czytelników, a wraz potrzebnym wyposażeniem w placówce zatrudniony jest terapeuta, który w godzinach otwarcia biblioteki będzie pracował z dziećmi potrzebującymi indywidualnego podejścia.
 
 
logo uam
Podczas uroczystości otwarcia obecni byli m.in. prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński i wiceprezydent Tomasz Rogoziński, naczelnicy wydziałów, przedstawiciele kaliskich instytucji kultury, uczelni i stowarzyszeń. Zaproszeni goście wręczyli dyrektorowi Adamowi Borowiakowi prezenty w formie drewnianych zabawek dla przyszłych użytkowników. Z kolei dr Justyna Leszka przedstawiła zebranym prawdziwe znaczenie projektu:
gal big 3
Inicjatywa jest tym cenniejsza, że nie zabiegali o nią bezpośrednio rodzice, nie starały się organizacje pozarządowe. Ta inicjatywa do nas przyszła i my zostaliśmy do niej zaproszeni. (...) Idea inkluzji społecznej to rozsądne i rozumne włączanie. Nie jest sztuką „wrzucić wszystkich” do tego samego miejsca, otworzyć wszystkie drzwi i powiedzieć - radźmy sobie. Sens polega na tym, żeby odpowiednio inkluzję przygotować, stworzyć miejsce, a co z niego wyrośnie, zobaczymy.
gal big 2Niezwykłość tej inicjatywy polega na wspólnym zaangażowaniu różnych instytucji. Obok Miejskiej Biblioteki i Fundacji na rzecz Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Nowa Nadzieja" reprezentowanej przez dr Justynę Leszkę, wsparcie okazało Stowarzyszenia Arteterapeutów Polskich "Kajros" reprezentowanego przez dr Anitę Stefańską i WP-A oraz Uniwersyteckie Stowarzyszenie na rzecz Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu ARTEM DOCENDI. Specjalistyczne książki i pomoce dydaktyczne nieodpłatnie przekazali kaliskie Wydawnictwo MARTEL s.c. oraz Sklep JUNIORA.PL. s.c. z Lublina. Natomiast Stowarzyszenie „Kajros” przekazało ręcznie wykonanego anioła stróża, z pracowni arteterapeutycznej w ośrodku rehabilitacyjnym dla dzieci i młodzieży.
gal big
Fot. Adrian Jarzębowski

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->