Site logo

Kierunki BHP w Poznaniu

Studia BHP - co warto wiedzieć

Gdzie studiować BHP w Poznaniu?

Wszystkie studia z BHP w Poznaniu i Wielkopolsce

List view

Opinie o studiach BHP

Poradniki dla przyszłych studentów kierunku bezpieczeństwo i higiena pracy w Poznaniu i Wielkopolsce. Kierunki okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

Zobacz inne kierunki techniczne w Poznaniu

Szukasz innych studiów kształcących na kierunkach politechnicznych? Sprawdź wszystkie techniczne kierunki studiowania.

Kierunek BHP - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania BHP. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto studiować BHP w Poznaniu i Wielkopolsce?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunków z bezpieczeństwa i higieny pracy na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Studia BHP w pigułce

Co warto wiedzieć o BHP? Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie jednego z kierunków związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy: BHP, inżynieria bezpieczeństwa pracy, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na bezpieczeństwo i higienę pracy – dowiedz się o nich więcej.
Sprawdź, co to jest bezpieczeństwo i higiena pracy, jakie daje możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Kierunek BHP, dostępny jest na studiach inżynierskich (3,5 roku) licencjackich (3 lata) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (2 lata). Będziesz uczyć się m.in. umiejętności niezbędnych do wykonywania zawodu specjalisty ds. BHP na podyplomówkach uzyskasz podstawowe kompetencje w dziedzinie BHP lub pogłębisz wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki i specjalności bezpieczeństwa i higieny pracy masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na uprawnienia np. wykonania zawodu inspektora BHP, czy specjalisty w każdego typu firmach również tych o podwyższonym zagrożeniu jak np. platformy wiertnicze, czy lotniska, a dla osób już zatrudnionych w służbach bhp możliwość podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych.

Bezpieczeństwo i higiena pracy: Bezpieczeństwo i higiena pracy jako akademicki cel maturzysty? To całkiem sensowne rozwiązanie. Oferta edukacyjna kształcenia na tym kierunku jest niezwykle bogata. Do wyboru będziesz mieć wiele różnych uczelni. Kierunek ten realizowany jest na politechnikach, uniwersytetach, w szkołach zawodowych oraz na uczelniach prywatnych. Po wybraniu szkoły, w której zamierzasz rozpocząć naukę na kierunku BHP, upewnij się, że znasz kryteria stosowane w rekrutacji i postaraj się zdobyć jak najwyższe oceny z przedmiotów maturalnych, które są brane pod uwagę przez komisję kwalifikacyjną. Zwykle podstawą rekrutacji jest ocena na maturze z matematyki, fizyki i chemii. Jak wygląda program studiów BHP? Głównym punktem w planie studiów są wykłady i ćwiczenia. W trakcie pisania pracy dyplomowej będziesz uczestniczyć w proseminariach i seminariach. Na zajęciach poznasz programy komputerowe, służące do określania ryzyka, oceny wpływu skażeń na zdrowie i bezpieczeństwo ludności, poznasz także oprogramowanie biurowe i nauczysz się prowadzić własną firmę. Studenci uczestniczą w wykładach, ćwiczeniach i seminariach. Niektóre uczelnie dysponują świetnie wyposażonymi laboratoriami i pracowniami komputerowymi, które są niezbędne, by poznać nowoczesne oblicze BHP. Program studiów jest dość mocno wypełniony. Najistotniejsze zagadnienia to kwestie związane z prawem, czynnikami ryzyka, ergonomią, środkami ochrony, czy zarządzaniem.

Studia w Poznaniu i Wielkopolsce

Poznań to zdecydowanie jeden z największych ośrodków akademickich w Polsce i jednocześnie bardzo ważne miasto pod kątem gospodarczym. Obecnie każdego roku w Poznaniu i Wielkopolsce studiuje około 112 tysięcy osób. Rokrocznie ponad 30 tysięcy absolwentów opuszcza mury szkół wyższych. Kandydaci na studia mogą wybierać z szerokiej oferty studiów uczelni państwowych oraz prywatnych, co pozwala na wybór kierunku i rodzaju studiów, które będą idealnie dopasowane do ich potrzeb. Szeroka oferta obejmuje zarówno studia pierwszego stopnia licencjackie i inżynierskie oraz jednolite studia magisterskie lub studia magisterskie drugiego stopnia. Atutem Poznania i okolic jest to, że pracę oferuje tu ponad 114 tysięcy firm. Absolwenci nie mają większych problemów z zatrudnieniem w województwie, ale również są poszukiwani jako dobrze przygotowani pracownicy poza regionem. Dyplom wielkopolskich uczelni zdecydowanie to umożliwia. Poznań to nie tylko oferta studiów, ale także bogata infrastruktura rozrywkowa. W mieście znajduje się ponad 40 parków i terenów zielonych, w których można odpocząć między zajęciami. Warto wybrać się na spacer na poznańską Maltę. Miasto oferuje wiele atrakcji wieczornych, dzięki czemu studenci zazwyczaj znajdą coś dla siebie. Uczelnie prywatne oraz filie uczelni państwowych i prywatnych usytuowane są w takich wielkopolskich miastach jak: Gniezno, Kalisz, Trzcianka, Piła, Wągrowiec, Leszno, Ostrów Wielkopolski, Środa Wielkopolska, Konin i Nowy Tomyśl. Dzięki temu potencjalni studenci mogą zdecydować się również na studiowanie w mniejszych ośrodkach miejskich w województwie wielkopolskim. Według statystyk, w mniejszych miastach w Wielkopolsce studiuje dodatkowo 11 tysięcy osób.

Studia podyplomowe z technologii i bezpieczeństwa w Poznaniu i Wielkopolsce

Gdzie w Poznaniu i Wielkopolsce zdobywać wiedzę na temat technologii i bezpieczeństwa na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach - stacjonarnych i on-line?

Praca po studiach BHP

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku budownictwo, inżynieria środowiska, lądowa, wodna na poznańskich i wielkopolskich uczelniach?

Praca po BHP

Jesteś absolwentką lub absolwentem bezpieczeństwa i higieny pracy? Znalezienie zatrudnienia nie powinno przysparzać kłopotów, o ile w czasie studiów byłeś aktywny i podejmowałeś wyzwania związane ze zdobywaniem wykształcenia. Co to oznacza w praktyce? W Twoim dorobku jest już kilka dobrych praktyk w znanych i szanowanych firmach u boku świetnych specjalistów ds. BHP, masz pozyskane już pierwsze kontakty zawodowe. Jeśli przynajmniej semestr studiów spędzasz za granicą, np. na Erasmus+, będzie to dodatkowym atutem. Zadania specjalisty ds. bezpieczeństwa i higieny koncentrują się wokół zapewniania pracownikom odpowiednich warunków wykonywania pracy. Należy znać aktualne przepisy prawa. Słowo “aktualne” nie zostało użyte przypadkowo. Ustawy i rozporządzenia zmieniają się w zawrotnym tempie. Oprócz tego, trzeba umieć analizować w sposób rzetelny i odpowiedzialny zagrożenia oraz możliwości wystąpienia niebezpiecznych sytuacji w zakładzie pracy. Dodatkowo, specjalista musi wykazywać się talentem negocjacyjnym oraz umiejętnością prowadzenia szkoleń.

Rynek pracy w Poznaniu i Wielkopolsce

Rynek pracy w Poznaniu jest bardzo atrakcyjny dla absolwentów uczelni. Wiele szkół wyższych stara się utrzymywać dobre relacje z kluczowymi pracodawcami w regionie, co ułatwia studentom płynne wejście na rynek pracy. W samym Poznaniu działa około 114 tysięcy firm. Na koniec 2020 roku stopa bezrobocia w Poznaniu wynosiła 2,1%, a stopa bezrobocia w całym województwie 3,7%. To doskonały wynik, który jest dużo niższy niż średnia krajowa i plasuje się w czołówce w całej Unii Europejskiej. Właśnie dlatego wielu kandydatów wybiera Poznań na miejsce studiowania. Największe firmy z siedzibą w Poznaniu to Enea S.A., Volkswagen Poznań Sp. z o. o., Grupa Muszkieterów, GlaxoSmithKline Pharmaceuticals, Kompania Piwowarska S.A, Selgros Sp. z o. o., Żabka Polska S.A., Arctic Paper S.A., Bridgestone Poznań Sp. z o. o., Komputronik S.A., czy Exide Technologies. Ponadto w mniejszych miejscowościach w regionie znajdują się siedziby Jeronimo Martins Polska S.A. (właściciel Biedronki), Grupa Eurocash, Lidl Polska, Imperial Tobacoo Polska S.A., Grupa Raben, PBG S.A., MAN Bus Sp. z o. o., czy Solaris Bus & Coach S.A. To tylko największe z firm, które cały czas potrzebują wysokiej klasy specjalistów różnych kierunków studiów. Zatrudnienie znajduje wielu absolwentów kierunków technicznych, humanistycznych, związanych z marketingiem i nowymi mediami, chemicznych, logistycznych i nie tylko. W Wielkopolsce bardzo wysoko rozwinięta jest kultura rolna, co zauważycie w nowoczesnych gospodarstwach. Ponadto to doskonałe miejsca do znalezienia pracy, jeszcze w trakcie studiowania. Pod tym kątem oferta dla studentów w Poznaniu i w województwie wielkopolskim jest naprawdę bardzo atrakcyjna, a niska stopa bezrobocia sprawia, że coraz więcej osób chce podjąć studia w tym regionie Polski.

Jeżeli Ochrona Środowiska, to tylko na AGH!

Na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska zdobędziesz wiedzę z zakresu zanieczyszczenia i ochrony powietrza, wody i ziemi; najnowszych technologii; problematyki gospodarki odpadami; rekultywacji środowiska; odnawialnych źródeł energii. Czego uczą się studenci na ochronie środowiska? Kierunek Ochrona Środowiska obejmuje unikalny w skali kraju profil kształcenia łączący zagadnienia z zakresu nauk o Ziemi, chemii, biologii i toksykologii, w tym toksykologii sądowej.

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję