Działający w ramach Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza InQbator technologiczny został uhonorowany światową nagrodą Best Science Based Incubator 2009 - poinformowała PAP szefowa nagrodzonej instytucji Anna Tórz-Rzepczyńska.

Inkubatory technologiczne i parki naukowe wspierają przedsiębiorców we wprowadzaniu na rynek nowych produktów lub usług, zapewniając im m.in. wsparcie merytoryczne, doradztwo, powierzchnię biurową i laboratoryjną.

W poprzednich latach podobne nagrody otrzymały między innymi: Tsinghua Science Park z Pekinu, Oxford Biobusiness Centrum - Oxfordshire BiotechNet i Venture First Flight Center z USA. Poznański InQbator jest pierwszym polskim laureatem tej prestiżowej nagrody.

Poznański InQbator uzyskał najwyższe noty w grupie młodych (działających do trzech lat) inkubatorów technologicznych. Liderem w grupie długo działających, tzw. ustabilizowanych inkubatorów, został brytyjski @Wales Digital Media Initiative.

W konkursie poznaniacy pokonali podobne instytucje z Europy, Dalekiego Wschodu oraz Ameryki Północnej. Podstawą do wyłonienia tegorocznego laureata była analiza działań przeprowadzanych przez rywalizujące firmy i instytucje.

Poznański InQubator w ciągu trzech lat wypracował sobie dobrą pozycję finansową, przez jego struktury przewinęło się ponad 70 innowacyjnych firm.

"Na ocenę naszego InQbatora znaczący wpływ miały osiągnięcia firm działających w jego obszarze, m.in. AkustiX, Centrum Badań DNA, ITTI, Centurii. Ta ostatnia, dzięki współpracy z nami, z jednoosobowej spółki przekształciła się w wielooddziałową firmę zajmującą się obsługą serwerów i transmisjami internetowymi" - powiedziała PAP Tórz-Rzepczyńska.

Tytuł Best Science Based Incubator przyznawany jest od 2002 roku przez organizację Science Alliance, która według wytycznych Komisji Europejskiej analizuje dokonania inkubatorów technologicznych na całym świecie i buduje globalny ranking branży.

Inkubatory technologiczne i parki naukowe to małe przedsiębiorstwa uważane za główną siłę napędową innowacji, zatrudnienia oraz regionalnego rozwoju gospodarczego i społecznego. W Polsce funkcjonuje ponad 100 tego typu ośrodków. Na świecie jest ich kilkanaście tysięcy. 

źródło: PAP - Nauka w Polsce
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->