phoca_thumb_s_neandertalczyk1Warsztaty dla dzieci, wystawa, specjalistyczne wykłady oraz projekcja filmu na temat ludów koczowniczych ze stepów azjatyckich - to atrakcje przygotowane przez pracowników muzeum i Stowarzyszenie Archeologiczne "Przeszłość na Przyszłości" na najbliższą sobotę, 25 kwietnia, w poznańskim Muzeum Archeologicznym. 

Cykl imprez rozpoczną o godz. 12.00 warsztaty dla najmłodszych (w wieku 6-12 lat), przygotowane przez Stowarzyszenie Archeologiczne "Przeszłość dla Przyszłości", pt. "W świecie koczowników". Archeolodzy przedstawią dzieciom życie i obyczaje ludów azjatyckich. Będzie można również spróbować złapać dzikiego konia i sprawdzić, jak zostać wodzem Scytów - zapowiadają organizatorzy. 

Imprezie będzie towarzyszyć wystawa przygotowana dzięki materiałom udostępnionym przez Arthur M. Sackler Foundation. Na posterach zostanie zaprezentowana kultura materialna i duchowa ludów koczowniczych zamieszkujących w przeszłości wielkie stepowe obszary Azji i Europy. 

Jak deklarują organizatorzy, dzięki wykładom w ramach "Weekendu z koczownikami", chcą przełamać stereotypowy obraz wojowników na koniach, bezwzględnych zdobywców i wielkich wodzów i pokazać całe bogactwo i złożoność kultury ludów, dla których domem były wielkie stepowe przestrzenie. 

Pierwszy wykład - o genezie kultury ludów koczowniczych we wczesnej epoce żelaza - wygłosi Łukasz Olędzki z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu (godz.14.00-14.30). Następnie dr Michał Kupczyk (godz. 14.30- 15.00) z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, przedstawi własne doświadczenia dotyczące stepu azjatyckiego i jego mieszkańców z obszaru Mongolii. O godz. 15.00 doc. dr hab. Ryszard Grzesik z Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk wygłosi referat pt. "Czy Węgrzy byli naszymi bratankami w IX wieku?". Pół godziny później ponownie wystąpi dr Kupczyk. Tym razem opowie o Masajach - najbardziej znanych koczownikach Afryki. Pomimo odmienności krajobrazów i zwyczajów panujących na stepach azjatyckich od sawann afrykańskich, zdaniem referenta wspólny jest sposób życia tych odległych od siebie ludów. 

O godz. 15.45 rozpocznie się wykład podróżnika Roberta Szyjanowskiego pt. "Mundus Sublunaris i inne światy - dawno temu u koczowników". Prelegent przedstawi współczesną podróż szlakiem pierwszej europejskiej wyprawy do wnętrza Azji, poprowadzonej w latach 1245-1247 przez franciszkanina Benedykta Polaka i papieskiego legata Giovanni da Pian del Carpine. Średniowieczne relacje z tej pionierskiej podróży przeplatają się ze współczesnością tworząc razem niezwykłą opowieść o Wielkim Stepie i jego mieszkańcach. 

Na zakończenie (godz. 16.30) przygotowano projekcję filmu "Wielcy wodzowie: Attyla - Bicz Boży" z 2007 r., w którym przedstawiono sylwetkę Attyli - jednego z najsłynniejszych koczowników wszech czasów, wodza Hunów. To właśnie Hunowie pod koniec IV wieku naszej ery uderzając na Gotów - mieszkających nad Morzem Czarnym - stali się katalizatorem przemian prowadzących do upadku Cesarstwa Rzymskiego i ukształtowania się nowej, średniowiecznej Europy. 

Szczegółowe informacje dotyczące imprezy są dostępne na stronie Muzeum Archeologicznego w Poznaniu - http://www.muzarp.poznan.pl/muzeum/muz_pol/imprezy/w_z_koczownikami/index_kocz.html 

źródło: PAP - Nauka w Polsce
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->